خروج پژو-سیتروئن از ایران؛ چه بر سر حواله‌ها و خودروهای فروخته شده می‌آید؟

مطمئن هستیم که خبر خروج شرکت پژو-سیتروئن PSA از ایران را شنیده‌اید. البته این اعلامیه‌ای که دیشب صادر شده خبر از خروج کامل این شرکت از ایران نیست و گفته شده که فعالیت در ایران Suspend شده یعنی فعلاً به حالت تعویق درآمده، پس شاید هنوز کورسویی از امید برای بازگشت وجود داشته باشد.
حال با این تعویق چند سوال را باید بپرسیم و چند درس را باید بیاموزیم. اول اینکه چه بلایی بر سر پژوهای فروخته شده و چه اتفاقی برای حواله‌های محصولات پژو-سیتروئن می‌افتد. البته در این وسط باید به فعالیت دی اس DS نیز اشاره‌ای داشته باشیم که با تعویق فعالیت‌ها، این برند لوکس نیز باید فعلاً فعالیت‌های خود را در ایران متوقف کند.
از حواله‌هایی شروع می‌کنیم که شاید دیگر امکان تبدیل شدن آن‌ها به خودرو زیر سوال رفته باشد! در شرایط کنونی دو سناریو امکان‌پذیر است، ممکن است شرکت PSA با مذاکراتی با آمریکا بتواند معافیت بگیرد و دوباره به ایران بازگردد که در این صورت مجدد باید منتظر خودرو شدن حواله‌ها باشیم! اما سناریو دوم عدم توانایی بازگشت PSA به ایران است که باید گفت به دوران قبلی تحریم‌ها باز خواهیم گشت و احتمالاً ایران خودرو و سایپا باید حواله‌های فروخته شده را بازخرید و یا به خودروهای دیگری تبدیل کنند. همچنین برای خودروهای فروخته شده متاسفانه کمبود شدید قطعات پیش خواهد آمد و هزینه تعمیرات آن سر به فلک می‌کشند. در مورد سیتروئن C3 های فروخته شده نیز همین دو سناریو روی میز خواهد بود با این تفاوت که تابحال هیچ خودرویی تحویل داده نشده است.

 

اما در مورد دی اس DS باید بگوییم که این برند تا بحال با شرکت آرین موتور به بازار عرضه می‌شد و اخیراً دی اس اعلام کرده که مدل‌های دی اس ۵ و دی اس ۴ را به دلیل فروش کم در بازارهای جهانی متوقف می‌کند و تنها مدل‌هایی نظیر دی اس ۷ و یا دی اس ۳ و دی اس ۶ در سبد این شرکت باقی خواهند ماند. در این شرایط به نظر می‌رسد فعلاً ورود خودروهای دی اس ۳ و یا دی اس ۷ به ایران متوقف می‌شود تا شرایط ادامه فعالیت این برند در ایران متوقف شود. اگر توقف فعالیت PSA در ایران ادامه پیدا کند، احتمالاً شرایط خوبی برای بازار دست دوم این برند در ایران پیش‌بینی نشود.
اما شاید درس بزرگی که از این اعلامیه رسمی می‌توان گرفت، عدم اطمینان به همان PSA ای است که یکبار دیگر با خروج یکباره خود از ایران، خط تولید ایران خودرو را دچار مشکل بزرگی کرد و باعث افت کیفیت شدید محصولاتی چون پژو ۲۰۶ شد. حال همان اتفاق مجدداً تکرار شده با این که غرامتی هم به دلیل بدعهدی قبلی پرداخته شده بود.
نکته اصلی اینجا است که گویا غرامت پرداخته شده به آن اندازه کافی نبوده که باعث شود PSA دیگر از این خوش قولی‌ها نکند! اگر غرامت به اندازه کافی سنگین و برای این شرکت پشیمانی همراه داشت، دیشب دوباره این شرکت جرات چنین بی‌احترامی را به ایران نداشت. و به نظر ما اگر حتی در شرایطی PSA بتواند از آمریکا معافیت بگیرد و قصد بازگشت مجدد به ایران را داشته باشد، حال نوبت ما است که دیگر به این شرکت اجازه فعالیت ندهیم! شرکتی که بی‌احترامی و عدم پایبندی خود را به ایران نشان داده، شاید بهتر باشد که به سمت دیگر همکاران بزرگ تجاری چون فولکس واگن و یا فیات برویم. شرکت‌هایی که در زیر مجموعه‌های خود انواع برندهای ارزان و لوکس را دارند و برای قشرهای مختلف خودروهایی با کیفیت جهانی تولید می‌کنند. شاید نوبت ما باشد که این شیر بی‌معرفت را برای یکبار هم که شده شجاعانه اخراج کنیم!

دیدگاه خود را بنویسید