معرفی نسخه های اقتصادی تر برای کوهنورد ارزان قیمت رنو؛ داچیا داستر با قلب تپنده Blue dCi

خبر بدی در انتظار آن دسته از خریداران اولیه نسل دوم داچیا داستر است که این خودرو را با موتور دیزلی انتخاب کردند زیرا پیشرانه های دیزلی جدید Blue dCi را از دست می دهند. این کراس اوور ارزان قیمت اکنون از یک به روز رسانی خیلی مهم زیر کاپوت خود برخوردار می شود و موتورهای ۴ سیلندر ۱٫۵ لیتری توربودیزل آن مورد اصلاحات قرار می گیرند تا قدرت بیشتری تولید کنند.

 


duster

این افزایش قدرت برای هر دو نسخه این موتور دیزلی است. مدل قدیمی dCi 90 اکنون با نام dCi 95 شناخته می شود و مدل قویتر dCi 110 از این به بعد با نام dCi 115 شناخته می شود و پیشوند Blue به نام هر دو مدل اضافه می شود. خبر خوب دیگر این است که گشتاور مدل dCi 95 با ۳۰ نیوتن متر افزایش به ۲۴۰ نیوتن متر در دور ۱۷۵۰ رسیده است ولی مدل dCi 115 همچنان مانند قبل ۲۶۰ نیوتن متر گشتاور تولید می کند.
شتاب صفر تا صد هر دو مدل دیزلی جدید داستر با موتورهای Blue dCi بیش از ۱ ثانیه بهبود یافته است. مدل dCi 95 برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر به ۱۲٫۶ ثانیه زمان نیاز دارد (در مقایسه با تایم ۱۳٫۸ ثانیه برای مدل dCi 90) و مدل dCi 115 در مدت زمان ۱۰٫۵ ثانیه به همین سرعت می رسد که ۱٫۳ ثانیه سریعتر از مدل dCi 110 است. حداکثر سرعت این خودروها نیز اندکی افزایش یافته است. حداکثر سرعت مدل ضعیفتر از ۱۵۸ به ۱۶۷ و حداکثر سرعت مدل قویتر از ۱۷۱ به ۱۷۹ کیلومتر در ساعت رسیده است.

علاوه بر افزایش جزئی قدرت، این دو موتور دیزل ۱٫۵ لیتری به جدیدترین فناوری های کاهش آلایندگی مجهز می شوند. بنابراین کاتالیزور اکسیداسیون که در مسیر اگزوز قرار دارد اکنون از فناوری SCR (سیستم پیشرفته کنترل فعال گازهای خروجی) برخوردار است. این سیستم با تزریق مایع Adblue آلاینده های اکسید نیتروژن را از بین می برد و همزمان با آن عملکرد و راندمان موتور را افزایش می دهد.

duster

مصرف سوخت این موتورها نسبت به موتورهای قبلی تغییری نکرده است و هر دو مدل در سیکل ترکیبی ۴٫۴ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر سوخت مصرف می کنند که معادل تولید ۱۱۵ گرم دی اکسید کربن در هر کیلومتر بر اساس چرخه استاندارد جدید رانندگی در اروپا NEDC است.
طبق گفته داچیا موتورهای جدید Blue dCi در چند هفته آینده در تمام مدل های این خودروساز نصب خواهند شد.

دیدگاه خود را بنویسید