کاهش قیمت خودروها در بازار با باز شدن سایت‎های فروش

جهرودی: با توجه به توان تولیدی بالای سایپا برای خودروهای پرتقاضا، سایت فروش باز خواهد ماند

 


 

افزایش قیمت خودروها در بازار طی هفته‌های اخیر به حدی بود که شاهد افزایش چند ده میلیون تومانی برخی خودروهای داخلی بودیم، اتفاقی که شاید به دلیل تعلل خودروسازان در عرضه محصولات، کاهش تولید برخی محصولات و همچنین دلال‌بازی برخی از نمایندگی‌ها در وسعت بسیار زیاد اتفاق افتاد. با نگاهی به بازار متوجه می‌شویم که چه خودروهایی در هفته‌های اخیر رشد خیره‌کننده‌ای داشته‌اند. با اعلام خروج و تعلیق حضور پژو-سیتروئن از بازار خودرو کشورمان، به یک‌باره قیمت محصولات جدید این دو شرکت شکل نجومی و افزایشی به خود گرفت. موضوعی که با توجه به وضعیت تحریم‌ها و البته سابقه تاریخی دلال‌بازی در صنعت خودرو ایران، قابل‌پیش‌بینی بود. اما افزایش قیمت برخی از خودروهای پرفروش مانند ساندرو کمی جای تامل دارد.

 

شنیده‎ها و شایعاتی که بازار را به هم ریخت

به نظر می‌رسد برخی شنیده‎ها خیلی زودتر از آن‎چه که فکر می‌شد به دلالان رسید و آنان نیز بر موج شایعات در بازار دامن زدند؛ شایعاتی مبنی بر این‎که رنو بازار کشور را ترک می‌کند یا به دلیل نزدیک شدن به تحریم‌ها، دیگر خبری از تولید خودروهای پرتقاضای بازار مانند محصولات رنو و برخی محصولات پژو نیست.

همه این‌ها باعث شد قیمت خودروها دیگر از کنترل بازار عرضه و تقاضا که سال‌ها مورد تاکید کارشناسان بوده است نیز خارج شود و به دست عده‌ای خاص بیفتد که از کمبود‌ها و کاهش تولید و عرضه خبر دارند.

گشایش قفل بازار با گشودن سایت‎های فروش

به هر حال با وجود تعلل خودروسازان در باز کردن سایت‌های فروش و انجام اقداماتی برای جلوگیری از واسطه‌گری و دلالی در بازار، با باز شدن سایت‌های فروش خودروسازان، شاهد کاهش قیمت خودرو در بازار هستیم.

در این راستا، مدیرعامل سایپا از عرضه ۱۰۰هزار دستگاه انواع خودروهای این شرکت به بازار خبر داده است، خبری که می‌تواند جو سنگین بازار خودرو را بشکند و شرایط را به نفع مصرف‌کننده نهایی تغییر دهد.ایران‌خودرو نیز قرار است از امروز سایت خود را به منظور شکستن قیمت‌ها در بازار، باز کند.

محسن جهرودی، مدیرعامل سایپا با اعلام آمادگی این گروه خودروسازی برای افزایش تولید و شکستن قیمت‌ها می‌گوید: «سایپا آمادگی دارد به‌منظور رفع نیازهای واقعی کشور و از بین بردن هرگونه جو روانی و هیجانی، هر تعداد خودرو را که نیاز باشد، تولید و روانه بازار کند.»

جهرودی متذکر شد: «با توجه به این‎که سایپا توان تولیدی بالایی برای خودروهای پرتقاضا دارد، سایت فروش باز خواهد ماند و مادامی که مردم نیاز دارند می‎توانند نسبت به ثبت نام و خرید اقدام کنند.»

باز بودن سایت فروش خودروها توسط خودروسازان، یکی از نیازهای اصلی بازار این محصول در کشور است. چراکه فروش مداوم و بدون وقفه خودرو با شرایط فروش مناسب می‌تواند بساط دلالی و واسطه‌گری را در کشور از بین ببرد.

آمار قابل اتکای تولید

با نگاهی به آمار تولید خودروسازان در ماه‌های ابتدایی سال متوجه می‌شویم که این خودروسازان با تغییر در شرایط تولید در سال‌های گذشته توان تولیدی خود را افزایش داده‌اند. تولید ایران‌خودرو در اردیبهشت سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۱هزار دستگاه خودرو افزایش پیدا کرده است. سایپا نیز با افزایش ۲۷هزار دستگاهی خودرو نسبت به اردیبهشت سال گذشته به عدد ۶۱هزار دستگاه خودرو دست پیدا کرده است. این نشان می‌دهد که خودروسازان کشورمان توان افزایش تولید و به تبع آن باز نگه داشتن سایت‌ فروش خودرو و تداوم در این کار را دارند.

پایان دادن به سفته‎بازی و احتکار

با توجه به شرایط حساس پیش روی صنعت خودرو، باید تمهیدات جدید و ویژه‌ای از سوی وزارت صمت و خودروسازان برای فروش خودروها و جلوگیری از بروز دلالی در این بخش انجام شود.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در این باره می‌گوید: خودروهایی که برخی دلالان آن را وارد سفته بازی‌ کردند نیز در طرح فروش جدید به‌صورت نقد و نسیه و بدون امکان صلح فروخته شده است و اسناد محصول تا یک سال در دست سایپا باقی خواهد ماند تا مصرف‎کنندگان واقعی نسبت به خرید آن اقدام کنند.

با انجام چنین اقداماتی افرادی که در این مدت با احتکار خودروها سبب افزایش قیمت آن شده‌اند، برای این‎که متحمل ضرر نشوند، مجبور به فروش خودروها با قیمت‌های واقعی خواهند شد.

به همین سبب طی روزهای اخیر شاهد کاهش قیمت خودروهایی بوده‌ایم که از قیمت واقعی خود فاصله گرفته و به ارقام عجیب چند ده میلیون تومانی نزدیک شده‌ بودند. به نظر می‌رسد با ادامه این روند از سوی خودروسازان تا هفته‌های آینده دوباره قیمت‌ها به مسیر واقعی شدن نزدیک می‌شوند و آرامش و ثبات در بازار خودرو دوباره حکم‌فرما خواهد شد.

اهمیت دوچندان تحویل به‎روز

نکته دیگری که خودروسازان باید در راستای آرام نگه‌داشتن بازار که قطعا به نفع خودشان است انجام دهند، بحث تحویل به‌روز خودروها به مشتریان است. هرچقدر فاصله بین سفارش‌گذاری و تحویل خودروها به مشتریان کمتر باشد، پدیده دلالی نمود کمتری خواهد یافت. از بین رفتن دلالی و خرید مستقیم و بدون واسطه و البته در کمترین مدت زمانی از سوی مشتری، بدون تردید باعث رونق بیشتر صنعت خودرو خواهد شد.

قطعا ثبات در بازار خودرو برای هر دو سمت چه مشتری و چه فروشنده اهمیت دارد. بی‌ثباتی و افزایش غیر منطقی قیمت‌ها در بازار سبب بی‌اعتمادی مشتریان نسبت به خودروسازان خواهد شد. مساله‌ای که قطعا هیچ کس از آن نفعی نخواهد برد.

دیدگاه خود را بنویسید