آیا با لغو برجام خدمات گارانتی خودروهای خارجی برقرار خواهد بود؟

بازار خودروهای خارجی در حالی دچار نوسان شده و افزایش قیمت دوبرابری را شاهد است که بسیاری از مردم نگران پشتیبانی و خدماتی هستند که می‌بایست توسط واردکنندگان دریافت نمایند ولی با قطع ارتباط بسیاری از شرکت‌های خارجی این موضوع به یک دغدغه بزرگ برای آنها تبدیل شده است که این سوال در ذهن مردم است که در صورت لغو برجام آیا خدمات گارانتی خودروسازان خارجی ادامه خواهد داشت؟

فرهاد احتشام‌زاد رییس انجمن واردکنندگان خودرو در مصاحبه‌ای پیرامون این موضوع گفت: واردات خودروهای خارجی ممنوع شده ولی شرکت‌های واردکننده این خودروها می‌بایست تا ۱۰ سال به مشتریان خود خدمات پشتیبانی ارائه کنند و در صورت تخلف با آنها برخورد خواهد شد.

وی در ادامه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا تعدیل نیروی اعلامی بسیاری از شرکت‌های واردکننده به دلیل ممنوعیت واردات به کاهش ارائه خدمات گارانتی آنها منجر خواهدشد یا خیر گفت: این اظهار نظر دقیق نیست و شرکت‌های واردکننده خودروهای خارجی می‌بایست ده سال پیش از فروش آخرین خودروی خود به مشتریان خدمات پشتیبانی ارائه نمایند. ما این موضوع را تضمین می‌کنیم و آنها را موظف به این کار می‌نماییم.

وی در ادامه گفت: حدود ۱۵۰۰۰ نفر در شرکت‌های واردکننده خودروهای خارجی فعال هستند که از این تعداد چیزی در حدود ۷ هزار نفر در بخش فروش فعال هستند و بخشی در قسمت پشتیبانی و بخش دیگر در بخش خدمات واردات که در صورت ادامه‌دار شدن ممنوعیت واردات، احتمال بیکاری این بخش‌ها وجود دارد. در صورتی که هر کدام از افراد دارای میانگین ۳ نفر خانواده باشند، چیزی در حدود ۲۱ هزار نفر حداقل در خطر بحران بیکاری خواهند بود.

وی افزود: متاسفانه تصمیم گیری‌ها در رابطه با ممنوعیت واردات خودروهای خارجی در پشت درهای بسته صورت می‌گیرد و هماهنگی با نهادهایی مثل ما انجام نمی‌شود. ما نمی‌دانیم تکلیف واردات چه خواهد شد و چه آینده‌ای در انتظار ماست. در حالی که تا چند وقت دیگر طبق اعلام آمریکا تحت تحریم خودرویی قرار خواهیم گرفت، تصمیم ممنوعیت واردات به نوعی خود تحریمی است که نباید رخ می‌داد و در حال حاضر این وضعیت نیز به خاطر تصمیمی است که گرفته شده است.

منبع : چرخان

دیدگاه خود را بنویسید