آیا قیمت‌ فعلی خودروهای وارداتی منطقی است؟

احتمالا با این سوال زیاد مواجه شده اید که آیا افزایش قیمت خودروها حبابی بوده یا واقعا افزایش بیش از حدی منطقی است؟
این روزها اگر نیم نگاهی به روند تحولات نرخ ارز در طی چند ماه اخیر داشته باشید به‌خوبی متوجه خواهید شد که قیمت خودروها به‌خصوص وارداتی‌ها، منطقی بوده و در واقع افزایش قیمت آن ها کاملا توجیه پذیر است. افزایش شدید قیمت ارز، ممنوع شدن واردات و برهم‌ریختن میزان عرضه و تقاضا قیمت‌ها از جمله دلایلی است که افزایش قیمت خودروهای وارداتی را توجیه می کند. جالب است بدانید چنانچه قیمت خودروهای وارداتی دقیقا متناسب با قیمت ارز افزایش می یافت این روزها باید شاهد اوج گرفتن مجدد و بیشتر قیمت خودروهای وارداتی می بودیم.
این موضوع به این دلیل است که نسبت افزایش قیمت ارز بیش از افزایش قیمت خودروهای وارداتی بوده است‌. نکته حائز اهمیت در این میان این است که این موضوع در مورد خودروهای وارداتی صدق می کند و در مورد خودروهای تولید داخل چندان صادق نیست.
برای نمونه می توان به خودروی هیوندای کیا سراتو وارداتی اشاره کرد که قیمت آن از محدوده ١٥٠‌ به ٣٥٠میلیون‌تومان یعنی کمی بیشتر از دو برابر رسیده است و این در حالی است که قیمت ارز از محدوده ٤‌هزار به ١٣‌هزارتومان یعنی بیش از ٣‌برابر رسیده است.
از آنجا که قیمت خودروهای وارداتی نسبت مستقیم با نرخ ارز دارد می توان نتیجه گرفت افزایش قیمت خودروهای وارداتی از قیمت ارز عقب مانده است. شاید بتوان به دو صورت این موضوع را توجیه کرد یکی آنکه به‌دلیل قانون کشش تقاضا، افزایش قیمت خودرو متوقف شده است و دوم آنکه در آینده نزدیک شاهد هماهنگی نرخ رشد خودرو و ارز خواهیم بود.

دیدگاه خود را بنویسید