کاهش تعرفه واردات خودرو تا ۲۰ درصد؛ برنامه ای عجیب در دوران ممنوعیت تجارت

سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس در گفتگو با صدا و سیما ضمن اشاره به مخالفت مجلس با مسکوت ماندن شش ماهه طرح ساماندهی بازار خودرو افزود: واردات خودروهای خارجی باید تسهیل شود و تعرفه واردات این خودرو باید تا سال ۱۴۰۰ به میزان بیست درصد کاهش پیدا کند. هم چنین او اضافه کرد: وقتی نماینده ای درخواست مخالفت با مسکوت ماندن یک طرح را عنوان می کند، مجلس درخواست او را بررسی کرده و نتیجه را اعلام می کند. در مورد مسکوت ماندن طرح ساماندهی بازار خودرو نیز، بنده دلایل مخالفت خود را بیان کردم که مورد تایید هیات رییسه مجلس قرار گرفت و در نهایت با مسکوت ماندن این طرح مخالفت شد.
وی در بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: واردات خودروهای خارجی باید به سهولت صورت گیرد وافزایش تعرفه ها نیز قابل پذیرش نیست، بلکه تعرفه ها باید هر سال بین ۵ الی ۱۰ درصد توسط دولت کاهش پیدا کند تا نهایتا در سال ۱۴۰۰، به تعرفه واردات ۲۰ درصدی برای واردات خودروهای خارجی برسیم.
به گزارش خبرگزاری عصر خودرو، طرح ساماندهی بازار خودرو در اوایل زمستان ۹۶ از سوی نمایندگان مجلس تهیه شد و در اردیبهشت ماه سال جاری در کمیسیون صنایع و معادن مطرح گردید. ولی ملکی با تشریح شرایط پیش آمده در طی بررسی این طرح گفت: در ابتدا موضوع افزایش تعرفه ها مطرح نبود، ولی دولت پس از مدتی اقدام به افزایش تعرفه ها نمود که گرانی و آشفتگی در بازار خودرو را در پی داشت. سپس به واسطه خروج آمریکا از توافق برجام، مشکلات در رابطه بین ایران و آمریکا بروز کردند و سپس شاهد آن بودیم که دولت به صورت کلی واردات خودرو را متوقف کرد. پس از اعمال تحریم های خودروسازی علیه کشورمان، برندهای خودروسازی خارجی یکی از پس دیگری راه خروج از بازار را در پیش گرفتند و اکنون شرایط به گونه ای شده است که این برند ها دیگر با ایران به هیچ صورت همکاری نمی کنند.
در ادامه این گزارش، علی علیلو، عضو سابق کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به خبر تحقیق و تفحص مجلس از صنعت خودرو گفت: تحقیق و تفحص از صنعت خودرو پیش از این انجام شده و هزینه آن نیز از خزانه عمومی پرداخت شده است و زمان و نیروی انسانی قابل توجهی نیز صرف این تحقیق و تفحص شده است. او تحقیق و تفحص دوباره را هزینه کرد غیر لازم خواند و اضافه کرد: مجلس به جای تحقیق و تفحص مجدد، می تواند از نتایج تحقیقات قبلی استفاده نماید.

دیدگاه خود را بنویسید