رکود کامل؛ نتیجه انتظار فراگیر کاهش قیمت خودرو در شرایط تورمی

روز سه‌ شنبه گذشته به دنبال سقوط نرخ ارز در بازار، سعید موتمنی اعلام کرد که قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار به طور متوسط بین ۲ الی ۵۰ میلیون تومان کاهش را تجربه کرده است و در روزهای بعد آن شاهد ثبات نسبی نرخ ارز آزاد در قیمت‌های کاهش یافته بودیم. در همین خصوص وی اضافه کرد: اگر ثبات نرخ ارز آزاد در قیمت‌ کاهش یافته در روزهای آتی ادامه داشته باشد، دوباره شاهد موج جدید کاهش قیمت‌ بین خودروهای موجود در بازار خواهیم بود.
سعید موتمنی به عنوان رئیس اتحادیه نمایشگاه‌ داران و فروشندگان خودروی تهران اضافه کرد: اگر نرخ ارز آزاد در قیمت‌های فعلی در چند روز آینده تثبیت شود، بسیاری از مردم که اقدام به خرید و نگهداری خودرو با هدف افزایش قیمت‌ها کرده‌اند، تمامی آنان باتوجه به شرایط فروشنده شده و در ادامه با افزایش عرضه در بازار خودرو، شاهد ریزش قیمت‌ها و کاهش آنان به میزان قابل توجهی خواهیم بود.
سعید موتمنی در ادامه صحبت‌های خود اضافه کرد: اگر در روزهای آتی علاوه بر تثبیت نرخ، شاهد کاهش بیشتر قیمت ارز در بازار آزاد باشیم، کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو بیشتر از میزان پیش بینی شده خواهد بود. تثبیت نرخ ارز آزاد باعث خروج دلالان از بازار خودرو خواهد شد و اگر نرخ ارز در قیمت مشخصی به ثبات برسد، دلالان صنعت خودرو از نوسانات صعودی نرخ ارز ناامید می‌شوند و دیگر انگیزه‌‌ای برای نگهداری خودرو با هدف افزایش نرخ ارز و کسب سود بیشتر نخواهند داشت، در همین راستا برای جلوگیری از ضرر خود نسبت به فروش ماشین‌های خریداری شده اقدام خواهند کرد و افزایش عرضه در بازار می‌تواند به کاهش قیمت خودروها کمک کند.

دیدگاه خود را بنویسید