نگاهی به شرایط و مشخصات سوزوکی ویتارا ایران خودرو در ایران

شرکت سوزوکی در سه ماه دوم سال ۲۰۱۸، با ۱۱٫۸ درصد حاشیه سود، سودسازترین خودروساز جهان بوده است. به این معنی که حتی از بی ام و که محصولات خود را در گستره بسیار وسیع‌تری به فروش می‎رساند هم پیشی گرفته است. تنها ۲۲ هزار خودروی سوزوکی در ژانویه ۲۰۱۸ در اروپا به فروش رسیده‌ است. در جدول زیر آمار خرید سوزوکی در اروپا از سال ۲۰۱۵ تا کنون را مشاهده کنید.

01

سوزوکی در ایران
در ایران، سوزوکی‌های موجود در بازار خودرو، کیزاشی و ویتارا هستند. ویتارا به عنوان یک کراس‌اور کوچک و اقتصادی، در سال ۱۹۸۸ تولید شده و در طی ۲۰ سال چهار نسل متفاوت آن به بازار خودرو عرضه شده است. البته در ایران و برخی از دیگر کشورها امکان خرید سوزوکی مدل نسل سومی مربوط به سال ۲۰۰۵ برای مشتریان فراهم است. این مدل در سال ۸۶ به ایران وارد شد و از سال ۸۸ ایران‌خودرو مونتاژ آن را آغاز کرد. کمپانی سوزوکی یک بار در سال ۲۰۰۸ و بار دیگر در سال ۲۰۱۲ از نمونه فیس‌لیفت شده ویتارا رونمایی کرد. تفاوت نمونه ۲۰۰۸ استفاده از موتور ۲٫۴ لیتری بود که نسبت به پیشرانه قبلی قدرت بیشتری داشت. در ایران از سال ۸۹، تولید ویتارای دارای موتور ۲ لیتری متوقف و مونتاژ مدل جدید آغاز شد.
تغییرات مدل فیس‌لیفت‌ شده سال ۲۰۱۲ هم شامل آینه برقی تاشو، غربلیک فرمان چرمی، سانروف، تودوزی چرم و تغییرات ظاهری سپر بود که در نمونه‌های مونتاژ ایران خودرو هم اعمال شد. با تغییرات جدید ویتارا توانست به خودرویی پرفروش در سطح جهانی تبدیل شود. خرید سوزوکی ویتارا در ایران هم طرفداران گسترده‌ای در سال‌های اولیه عرضه به بازار پیدا کرد. به ویژه بعد از آغاز خط تولید نمونه فیس‌لیفت شده. در ایران شاسی‌بلندهای کوچک عموما فروش بالایی دارند. ویژگی‎‌های نسل چهارم این خودرو نشان می‌دهد که مونتاژ آن از مونتاژ نسل سوم هزینه کمتری خواهد داشت.

02

ویژگی‌های ویتارا نسل سوم
ویتارا در دو مدل دنده اتوماتیک و دستی در بازار موجود است. موتور ۲۴۰۰ سی سی ۴ سیلندر این خودرو توانایی تولید حداکثر قدرت ۱۶۹ اسب بخار و ۲۲۷ نیوتن متر گشتاور را دارد. سیستم انتقال قدرت دو دیفرانسیال چهار حالته ۴WD است. در برخی از ارزیابی‌ها نرمی فرمان ویتارا هم‌رده با سانتافه و ماکسیما اعلام شده است. صدای این خودرو تا دور ۴۰۰۰ موتور به داخل کابین نفوذ پیدا نمی‌کند و در کل می‌توان گفت ویتارا خودرویی کم سر و صدا است. ترمز این هم کاملا قابل اعتماد ارزیابی شده است. در جدول زیر مشخصات این خودرو را مشاهده کنید.

دیدگاه خود را بنویسید