دو نرخی شدن قیمت بنزین؛ رهاورد قطعی احیای کارت سوخت و سهمیه بندی بنزین

هدایت‌الله خادمی به عنوان عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و همچنین باتوجه به اخبار منتشر شده براساس احیای مجدد کارت سوخت اعلام کرد که احتمالا سامانه هوشمند کارت سوخت طی ماه‌های آینده بار دیگر فعال خواهد شد، اما این سوال وجود دارد که بنزین از چه زمانی ۲ نرخی خواهد شد که آقای هدایت الله خادمی در جواب به این سوال اعلام کرد: با استفاده از سامانه هوشمند کارت سوخت، مصرف بنزین مدیریت شده و نسبت به گذشته کاهش پیدا می‌کند و از طرفی دیگر می‌توان با استفاده از این روش، از قاچاق سوخت جلوگیری کرده و همچنین واردات سوخت را کاهش داد، اما نرخ بنزین ۲ نرخی خواهد شد.
وی در ادامه صحبت‌های خود اضافه کرد: باتوجه به شدت افزایش مصرف بنزین، احیای کارت سوخت پیش‌بینی شده بود و با فعال شدن سامانه کارت سوخت، قیمت بنزین ۲ نرخی خواهد شد که نرخ اول آن قیمت فعلی بنزین بوده و با سهمیه ماهیانه عرضه می‌شود و نرخ دوم نیز با قیمت آزاد در اختیار مصرف کنندگان قرار خواهد گرفت.

با توجه به اینکه حداقل‌ نیازهای مردم با استفاده از کارت سوخت تامین می‌شود، بنابراین دست دولت برای قیمت‌گذاری نرخ دوم باز است و براساس شنیده‌ها و شایعاتی که دست به دست می‌چرخد، این احتمال وجود دارد که نرخ دوم بنزین حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد با نرخ بنزین سهمیه بندی شده اختلاف داشته باشد و با قیمت احتمالی ۱۴۰۰ تومان عرضه خواهد شد. در رابطه با میزان سهمیه بنزین هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده است، اما پیش از این حدود ۷۰ لیتر در اختیار رانندگان قرار می‌گرفت و این احتمال وجود دارد که همین حجم ۷۰ لیتری برای رانندگان در نظر گرفته شود. هرچند میزان سهمیه برای خودرو‌های تاکسی و سهمیه آژانس‌ها متفاوت بوده و با هماهنگی دستگاه‌های مربوطه مشخص و اعلام خواهد شد.

دیدگاه خود را بنویسید