با اعلام قیمت محصولات ایران خودرو؛ استارت افت قیمت خودروهای مونتاژی در بازار زده شد

بازار خودرو پس از گذشت ماهها تلاطم قیمتی در روزهای اخیر با آرامش نسبی همراه شده و خبرها حاکی از واکنش مثبت بازار به اعلام قیمت جدید خودروسازان در بازار دارد.

چند روز گذشته ایران خودرو قیمت جدید ۵ خودرو پر تقاضای خود را اعلام کرد. بر اساس آنچه انتظار می رفت اعلام نرخ جدید این خودروها، واکنش خوبی را در بازار به همراه داشته است به طوری که گزارش بازار خودرو نشان از افت قیمت برخی از این خودروها تا ۵ درصد در بازار دارد.

pars

بازار خودرو که ماههاست به دنبال نوسانات ارزی و افت تولید خودروسازان سیر صعودی قیمت را در پیش گرفته بود همچنان در انتظار تصمیم نهایی ستاد تنظیم بازار برای اعلام قیمت جدید خودروهای زیر ۴۵ میلیونی است در حالی که اختیار قیمت‌ گذاری محصولات بالای ۴۵ میلیون تومان مدت زیادی است به خودروسازان واگذار شده است اما ابهامات و تاخیر شرکتها در اعلام نرخ جدید این خودروها ماههاست بازار این خودروها را با رشد چند برابری قیمت مواجه کرده بود.

206

با اعلام قیمت جدید ۵ محصول شرکت ایران‌ خودرو در چند روز گذشته و تصمیم این شرکت موجب شد تا سیر صعودی قیمتی در بازار این ۵ محصول متوقف و با افت قیمت این خودروها، بازار متلاطم این خودروها به ساحل آرامش نزدیک شود.

در حالی ایران خودرو قیمت جدید دانگ فنگ اچ سی کراس را با افزایش حدود ۲۵ میلیونی، ۷۵ میلیون تومان اعلام کرد که در روزهای اخیر قیمت این خودرو در بازار به ۱۰۰ میلیون هم رسیده بود اما با اعلام قیمت جدید این شرکت، پیش بینی ها محقق شد و قیمت این خودرو به ۹۱ میلیون در بازار رسیده در همین حال برخی فعالان بازار معتقدند که افت قیمت این خودرو طی روزهای آتی ادامه دارد و به تدریج نرخ بازار به قیمت جدید کارخانه نزدیک تر خواهد شد.

206

پیش بینی افت قیمت خودروهای اعلامی در حالی مطرح است که بنا به اظهارات رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو، ادامه جریان نزولی قیمت خودروها با نرخ جدید منوط به فروش فوری و تحویل به موقع شرکتها دارد به طوری که به گفته وی پیش بینی می شود در صورت فروش و تحویل های ۱۰ تا ۱۵ روزه شرکت های خودروسازی، قیمت خودروها در بازار به زیر قیمت کارخانه برسد.

405

در شرایطی در لیست قیمت های جدید ایران خودرو ۲ محصول هایما S5 و اچ سی کراس با افزایش قیمت همراه شده است که بررسی بازار نشان می دهد که در روزهای اخیر قیمت محصولات مونتاژی شرکتها مانند هایما و سراتو و مزدا افت چند درصدی قیمت را در بازار تجربه کرده است به طوری که سراتو از ۲۱۰ به ۱۹۸ میلیون تومان و هایما S7 از ۲۱۰ به ۱۹۷ میلیون تومان و قیمت هایما S5 به ۱۷۰ میلیون تومان در بازار رسیده است. روز گذشته ایران خودرو قیمت جدید هایما S5 را ۱۳۸ میلیون اعلام کرد.

سیر نزولی قیمت خودروهای داخلی و مونتاژی در شرایطی این روزها آغاز شده که تقاضا برای خرید در بازار مدتهاست با کاهش همراه شده است در چنین شرایطی پیش بینی می شود با اعلام قیمت جدید خودروها و عرضه مناسب خودروسازان به تدریج واسطه ها از بازار خودرو حذف شده و قیمت خودرو در بازار واقعی و منطقی شود.

بدون شک با عرضه مناسب و فروش فوری و تحویل به موقع خودروسازان، به تدریج خودروها از پارکینگ های خصوصی و خانه ها خارج و با عرضه گسترده خودروها در بازار، اختلاف قیمت کارخانه و بازار به کمترین حد خود در چند ماه اخیر خواهد رسید.

دیدگاه خود را بنویسید