چرا وقتی دلار ارزان شد قیمت خودرو گران شد؟

قیمت خودرو در هفته‌های اخیر رشد زیادی کرده و اگر سری به بازار خودروهای داخلی و خارجی زده باشید عملا این موضوع را مشاهده کرده و این افزایش قیمت خودرو را لمس کرده‌اید. یکی از مباحثی که در این زمینه مشاهده می‌شود مساله قیمت دلار و تاثیر آن در قیمت خودرو است که قبل از این افزایش قیمت خودرو را در بحث رشد قیمت دلار خلاصه می‌کردند و حالا علیرغم کاهش قیمت ارز، عملا رشد خودرو عملکرد برعکسی به خود گرفته و شروع به رشد کرده است.

Clio

به گزارش آی آر جیب، قیمت خودرو در روزهای اخیر روند صعودی به خود گرفته و معاملاتی که به طور مثال در بازار برای قیمت پراید وجود دارد و اعدادی که برای آن مطرح می‌شود نشان دهنده عملکرد معکوس قیمت خودرو نسبت به قیمت ارز در بازار است.

قیمت ۴۳ میلیون تومانی برای پراید و یا رسیدن قیمت خودرویی مانند اچ ۳۰ کراس به حوالی ۱۱۰ میلیون تومان نشان می‌دهد که این بازار راه خود را از بازار دلار جدا کرده و قیمت‌های بالاتری نیز برای آن متصور هستند.


بعضی از کارشناسان می‌گویند که دلیل این افزایش قیمت خودرو در بازار عدم عرضه ایست که از سوی خودروسازان صورت گرفته و در حالیکه انتظار می‌رفت این شرکت‌ها با آزادسازی قیمت‌ها اقدام به عرضه سنگین خودرو در بازار کنند و با قیمت حاشیه بازار اقدام به فروش کنند ولی این کار را نکردند و با یک رفتار منفعلانه عملا بازار را برای یک صعود دیگر آماده کرده‌اند تا بتوانند مجوز گران فروختن محصولاتشان را دریافت کنند و قیمتی که برای حاشیه بازار تعیین می‌کنند نیز بالاتر برود.

arizo6

امیرحسن کاکایی، عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت در مصاحبه‌ای پیرامون موضوع عملکرد معکوس بازار خودرو و بازار ارز گفت: از زمانی که قیمت خودرو در بازار و کارخانه فاصله گرفت عملا دلالان وارد کار شدند و سود ۱۰ هزار میلیاردی روانه جیب این سودجویان شد.

حالا این شبکه دلالی سیار بزرگ شده و متلاشی شدن آن نیازمند یک عزم جدی است. کار برای متلاشی کردن این مافیا بسیار سخت بوده و در غیر این صورت نباید انتظار بازار آرامی برای خودرو داشت.

zotti

وی در ادامه افزود: دلالان در راه اصلاح قیمت‌ها سنگ اندازی خواهند کرد و اصلاح قیمتی به راحتی صورت نخواهد گرفت. افزایش قیمت حدود ۵ میلیون تومانی در بازار چیزی نیست که بتوان به راحتی آن را قبول کرد و قطعا از جایی دیکته شده است. در حالی که خودروسازان اقدام به پیش فروش محصولاتشان می‌کنند عملا قیمت‌ها در بازار افزایش می‌یابد که این طبیعی نیست.

Toyota-Land-Cruiser


عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی خودرو دانشگاه علم و صنعت در ادامه با اشاره به وضعیت ارتباطات مالی کشور با کشورهای اروپایی گفت: در حال حاضر سازوکار مالی اینستکس راه اندازی شده و عملا باعث کاهش قیمت دلار در بازار شده است ولی بازار خودرو برعکس این اتفاق عمل می‌کند.

کسانی که از فاصله قیمتی بازار و کارخانه سود بردند در حال حاضر وارد یک جنگ با خودروسازان شده‌اند و این جنگ فراتر از جنگی است که خودروسازان با بحث تحریم دارند.

دیدگاه خود را بنویسید