چالش بزرگ استفاده از دانش موشک سازان برای تولید خودرو

عباس عبدی در واکنش به کسانی که می‌گویند اقتصاد و خودرو را تحویل کسانی دهید که توانستند موشک بسازند و ماهواره به فضا بفرستند، گفت: زمانی که شوروی توانست انسان به فضا بفرستد و آمریکا و همگان را دچار حیرت کند، زمانی که شوروی با انفجارهای بمب اتمی خویش بر تن هر کسی لرزه می‌انداخت، زمانی که شوروی در هر جا اراده می‌کرد حکومت را تغییر می‌داد و نیمه از اروپا را در تسخیر خود داشت و بدون ترس از دیگران در کشورهای دیگر دخالت نظامی می‌کرد، اما در آن روزگار اقتصاد شوروی قفل بود و مردم دربه‌در دنبال کالاهای مصرفی خود در حد و اندازه تولیدات ایران و کشورهای مشابه بودند. در آن زمان کفش ملی ایران می‌توانست بزرگترین هدیه به آنان باشد و یک پیراهن تترون برایشان از یوری گاگارین مهمتر بود.

به نقل از روزنامه اعتماد، برای مردم شوروی داشتن یک یچخال ارج ۱۹ فوت ایرانی مهم از فتح پراگ و رژه سالانه انقلاب اکتبر بود. کیفیت تولیدات مصرفی آنان به حدی پایین بود که کمتر کشوری حاضر به واردات از آن کشور می‌شد. علت تفاوت چشمگیر در دو حوزه در یک کشور چیست؟ چرا این موضوع در کشورهای غربی نبود.

در کنار پیشرفت نظامی، تولیدات و محصولات مصرفی آنان مانند خودرو و لوازم خانگی بروز و پیشرفته بود. در این کشورها تفاوت چندانی بین دو حوزه نظامی و تولیدی وجود نداشت. حال به این موضوع برمیگردیم که اگر مجموعه‌ای موشکی حتی در حد اس.اس ۲۰ میسازد آیا توان تولید خودرویی در حد تویوتا را دارد؟

در شوروی هر دو حوزه تحت کنترل حکومت و حزب واحد بود ولی اتفاقی رخ نداد. علت آن این بود که تولیدات کالاهای مصرفی مثل وسایل خانه، خودرو و پوشاک تحت ساختار نظام رقابتی بود.

مشکل تولید فقط سطح فناوری نیست. ما می‌توانیم وسیله‌ با کیفیت را تولید کنیم اما با قیمت گران که کسی توان خرید آن را ندارد عرضه کنیم. حال اگر بتوانیم چنین کالایی وارد کنیم به صرفه‌تر است.

حال در تولید موشک موضوع متفاوت است. اول اینکه موشک را بی قید و شرط نمی‌فروشند و یا برخی از کشورها علاقه ندارند در تامین این نیاز به کشورهای دیگر وابسته باشند و تمام تلاش خود را می‌کنند که این کالا را در داخل تولید کنند و هرگونه سرمایه‌گذاری هرچند غیراقتصادی را به کار می‌گیرند. پس تولید چنین کالایی لزوما اقتصادی نبوده و اگر قرار بر این باشد که کالاهای مصرفی نیز از این طریق تولید شوند کل کشور دچار بحران می‌شود.

پس ما نمی‌توانیم تولید موشک را از طریق بکار گرفتن کارشناسان برجسته و حقوق بالا و غیررقابتی انجام می‌شود را با تولید سایر کالاهای دیگر مقایسه کنیم.

دیدگاه خود را بنویسید