دیفیوزر چیست ؟

همانطور که می دانید زمانی که خودرو در حال حرکت است باید با نیروی مقاومت هوا مقابله کند. این نیرو با عبور هوا از سه طرف خودرو، زیر خودرو، روی خودرو و جوانب خودرو وارد می شود. توجه داشته باشید هر چه خودرو ضریب ایرودینامیکی بیشتری داشته باشد اصطکاکی که با هوا ایجاد می کند کمتر خواهد بود و لذا نیروی مقاومت هوا کمتر بر خودرو اثر می گذارد، همین امر باعث می شود سرعت و پایداری و همچنین ثبات خودرو افزایش یابد. ایجاد امنیت و آرامش در خودرو بخصوص زمانی که سرعت خودرو بالاست امری مهم و انکار ناپذیر است .

دیفیوزر یکی از اجزای ایرودینامیکی خودرو است که به جریان هوای زیر خودرو سرعت بیشتری می دهد و همین امر باعث افزایش انرژی رو به پایین در قسمت زیر خودرو می شود. افزایش این انرژی سبب می شود، عقب خودرو بیشتر بر روی زمین فشار بیاورد. و در سرعت های بالای ۱۹۰ تا ۲۰۰ کیلومتر در ساعت خودرو پایداری بیشتری را درپیچ و خم جاده از خود نشان دهد. توجه داشته باشید که از دیفیوزرها در قسمت جلوی خودرو نیز استفاده می شود دیفیوزرهای جلو خودرو هوا را به سمت چرخ ها هدایت می کنند.

دیفیوز
مواد مورد استفاده در ساخت:

دیفیوزر از جنس پلاستیک سخت و محکم ABS ساخته شده است. حدود۴۴۰ گرم نیز وزن دارد بنابراین با نصب دیفیوزر وزن اضافه ای به خودرو تحمیل نمی شود. دیفیوزرها از مواد اولیه مختلفی ساخته شده اند که مهمترین و گران ترین نوع آن الیاف کربن است، الیاف کربن چندین برابر فولاد مقاومت دارد و ضمنا چند برابر سبکتر از فولاد و حتی مواد پلاستیکی است. همچنین پلیمرز و کامپوزیت دیگر موادی هستند که در ساخت دیفیوزر از آن استفاده می شود. دیفیوزر علاوه بر کاهش وزن در خودرو باعث افزایش پایداری و هندلینگ خودرو نیز می شود.

نکته ای که در ساخت دیفیوزرها وجود دارد این است که، جانمایی اگزوز خودرو میان دیفیوزر به بهبود عملکرد آن کمک زیادی می کند بیشتر شرکت های خودروسازی اگزوز را در داخل و یا اطراف آن قرار می دهند تا لوله های اگزوز باری جریان هوای خارج شده از زیر ماشین مزاحمتی ایجاد نکند در ضمن دود خارج شده از اگزوز باعث افزایش شتاب جریان هوای خروجی از زیر خودرو می شود.
نکات نصب:

دیفیوزر برای نصب در قسمت زیر سپر عقب خودرو طراحی شده است که این امر علاوه بر ایجاد پایداری در سرعت های بالا زیبایی و تفاوت را در خودرو ایجاد می کند. نصب دیفیوزر بسیار آسان است و شما خودتان می توانید آن را در خودرو نصب کند. در کنار این محصول ۴ عدد پیچ عرضه می شود، که شما فقط باید آن ها را به خودرو خود وصل کنید. توجه داشته باشید برای نصب این محصول نیازی به استفاده از چسب نیست چرا که دیفیوزر طوری طراحی و ساخته شده است که بعد از نصب هیچ گونه فاصله و شکافی بین دیفیوزر و سپر ایجاد نمی کند.

دیفیوز

دیدگاه خود را بنویسید