گیربکس CVT در یک نگاه

تکنولوژی در سال های اخیر پیشرفت فوق العاده ای داشته به گونه ای که بازار خودرو سازی را به کلی دگرگون کرده ، و آپشن های زیادی را برای آسایش و راحتی شما طراحی و اجرا کرده است که یکی از آن ها گیربکس خودرو می باشد.گیر بکس CVT که مخفف Transmission Variable Continuously است. به معنی سیستم انتقال قدرت متغیر و یا به معنای جعبه دنده ضریب متغیر است. به بیان ساده تر می توان گفت CVT انتقال نیروی اتوماتیک است، در توضیح آن نیز می توان گفت شما بعد از روشن شدن خودرو پدال ترمز را فشار می دهید و سپس اهرام دنده را در وضعیت حرکت قرار می دهیدو بعد از آن خودرو شما حرکت خود را آغاز می کند، و بدون استفاده از سیستم کلاچ و بدون ایجاد لرزش در خودرو شرو ع به حرکت می کند و با افزایش سرعت دنده نیز به طور اتوماتیک تغییر می کند و سرعت خودرو شما را با میزان سرعت موتور هماهنگ می کند. راحتی و آسایش را در رانندگی با گیربکس های CVT تجربه کنید.
تاریخچه گیربکس CVT:

اولین سیستم انتقال CVT را داوینچی در سال ۱۴۹۰ طراحی کرد . سپس در اواخر دهه ۵۰ میلادی خودروسازان آلمانی از سیستم داوینچی استفاده کردند. اما وجود محدودیت های تکنیکی این سیستم انتقال قدرت بالاتر از ۱۰۰ اسب بخار را نمی داد و همین عامل باعث به حاشیه رفتن این سیستم شد. بالاخره در اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ میلادی سوربارو و هوندا دوباره سیسم CVT را به بازار برگرداندند. و به با ارتفای کیفیتی که بر روی آن انجام گرفته شده بود توانستندد این سیتم را بر روی خودروای خود استفاده کنند و آن را فراگیر کنند.

cvt

مزایای گیربکس های CVT:

استفاده از گیربکس CVT مزایای زیادی دارد که ما به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

۱٫از مزایای اصلی گیربکس CVT این است که باعث کاهش مصرف سوخت خودرو می شود.این سیستم دور موتور را برای حالت شتاب گیری و با مصرف سوخت متعادل به خوبی مدیریت می کند..

۲٫گیربکس CVT به دلیل تغییر ضریب پله ای و دایمی ای که دارد سبب آسایش سرنشینان شده و یک رانندگی بدون چالش را به راننده و سرنشینان اعطا می کند.

۳٫از دیگر مزایای گیربکس CVT این است که به موتور اجازه دور گرفتن آنی و رسیدن به بهینه ترین دور موتور را می دهد و این کار سبب بهبود عمر مفید موتور می شود.

۴٫استفاده بهینه از حداکثر گشتاور موتور با استفاده از یک گیربکس CVT نیز سبب بهبود قابلیت دینامیکی خودرو می شود و در شرایط مختلف رانندگی بهترین عملکرد را نصیب راننده می کند.

گیر بکس CVT تنها گیربکسی است که به موتور اجازه می دهد تا همواره دور موتور بهینه باشد.
هزینه نگهداری و استهلاک بسیار کمتری نسبت به سایر گیربکس های اتوماتیک دارد.
انتقال قدرت یکنواخت‌تر و و روان‌تری دارد.

از مهترین مزیای این گیربکس امنیت و آسایشی است که نصیب راننده و سرنشینان خودرو می شود. از دیگر مزایای گیربکس های CVT می توان به کاهش ذرات آلاینده ، کارکرد موتور در دما، یکنواختی حرکت، افت توان کمتر و برخورداری از شتاب بیشتر و … اشاره کرد.

سیستم انتقال متغیر(CVT)، که به آن انتقال تک سرعتی هم گفته می‌شود، یک سیستم انتقال اتوماتیک است که به شکل یکپارچه میان نسبت‌های دنده تغییر می‌کند.
ساختار فنی گیربکس CVT:

سیستم CVT با استفاده از دو محور پولی که یکی از آنها به موتور و دیگری به چرخ های خودرو متصل می شود به شکلی کاملا ملایم انتقال نسبت دنده میان دنده های سبک و سنگین را انجام می دهد.(نکته همانند دوچرخه زنجیری که با زنجیر نسبت دنده ها را تغییر می دهد). این دو پولی هر کدام ار دو عدد دیسک شیب دار تشکیل شده است، که می تواند فاصله بین آنها را تغییر دهد.

زمانی که دیسک ها از یکدیگر جدا شدند تسمه به مرکز پولی انتقال پیدا می کند و قطر آن کم می شود و زمانی هم که پولی ها به یکدیگر نزدیک شوند، تسمه به سمت قطر خارجی حرکت می کند،و قطر آن بیشتر می شود. می توان گفت در این نوع از گیربکس ها با تغییر فاصله پولی ضرایب دنده و مقدار نیرو تغییر می کند. توجه داشته باشید که دو پولی باید حرکتی هماهنگ داشته باشند. زمانی که دیسک پولی اول در حال دور شدن از یکدیگر هستند، دیسک های پولی دوم باید به همدیگر نزدیک شوند.

در گیر بکس های CVT به مانند گیربکس های اتوماتیک عادی دو پدال گاز و ترمز و شکل اهرم کنترل کننده دنده P-R-N-D-L وجود دارد. همچنین با استفاده از پدال های تعویض دنده پشت فرمان امکان تعویض دنده را به صورت دستی برای خود فراهم کنید. جالب است بدانید برخلاف مدل های اتوماتیک شما تغییر دنده و سیستم انتقال را احساس نمی کنید، چرا که صدای خاصی ندارد . با استفاده از این سیستم ما در لحظه به ماکزیم و قدرت و بهینگی مصرف سوخت به شکل همزمان دسترسی داریم. با استفاده از این سیستم ایمنی را به خودرو خود هدیه دهید.

دیدگاه خود را بنویسید