چرا ماشین استارت میخورد اما روشن نمی شود

۱- نرسیدن بنزین به موتور ماشین : که علت آن میتواند تمام شدن بنزین ، کیپ شدن صافی بنزین ، سوختن رله پمپ ، سوختن فیوز پمپ ، عمل کردن کلید قطع کن بنزین یا خرابی سنسور موقعیت میل لنگ باشد.

الف – بنزین تمام شده، یا صافی بنزین کیپ شده. از کافی بودن بنزین در باک مطمئن شوید، اگر صافی بنزین را هر ۱۰ هزار کیلومتر تعویض کنید، کیپ شدن صافی بنزین بسیار به ندرت اتفاق می افتد.

ب – پمپ بنزین سوخته است .ابتدا شیلنک ورودی بنزین به پشت انژکتور را چک کنید که درست وصل شده باشد ، بعد شیلنک را جدا کنید. باید سوخت حداقل به مدت چهار ثانیه با فشار حدود شش Bar از شیلنگ خارج شود. اگر این اتفاق نیفتاد، می توانید با رعایت نکات ایمنی نیش استارت بزنید، و ببینید سوخت خارج می شود یا خیر. دقت کنید انجام این کار مخصوصا اگر موتور گرم باشد، خطرناک است

پمپ بنزین را به یکی از دو روش زیر تست کنید:

با باز کردن سوئیچ، باید صدای کار کردن پمپ بنزین را بشنوید. در غیر اینصورت به پایه های مثبت + و منفی – پمپ ، برق مستقیم بدهید، و باید صدای کار کردن آن به گوش برسد.
با ولت متر، ورودی برق پمپ را امتحان کنید و ببینید آیا برق به پمپ می رسد؟

وقتی مطمئن شدید کار نکردن پمپ بنزین دلیل روشن نشدن موتور است به ترتیب زیر عمل کنید :

فیوز پمپ بنزین را امتحان کنید که نسوخته باشد. در جعبه فیوز را باز کنید و فیوز بنزین را خارج کنید، نباید ارتباط بین دو پایه فیوز قطع شده باشد.
رله اصلی پمپ را امتحان کنید. یک رله سالم جایگزین کنید و ببینید آیا مشکل حل می شود؟

کلید قطع کن بنزین را امتحان کنید. در اکثر خودرو های داخلی و مخصوصا ۴۰۵ ، در اثر ضربه یا … ، کلید قطع کن بنزین فعال می شود. نشانه عمل کردن کلید قطع کن بنزین آن است که وقتی سوئیچ را باز می کنیم ، چراغ چک پشت آمپر روشن نمی شود. در خودرو سالم و بی عیب، در لحظه باز کردن سوئیچ، باید چراخ چک روشن شود.

سنسور موقعیت میل لنگ را چک کنید وقتی این سنسور عمل نکند، نه تنها پمپ بنزین برق ندارد بلکه وایرها و کوئل هم برق ندارند. اگر تشخیص دادید که کلید قطع کن بنزین عمل کرده، یکبار آنرا فشار دهید تا به وضعیت اول بازگردد و بنزین به موتور برسد.

۲- نرسیدن برق به شمع برای جرقه زدن در لحظه مناسب : خرابی کویل ، خرابی وایر، قطع شدن اتصالات کوئل

برای تست شمع ها :

یکی از شمع های را باز کنید، بدنه شمع را به بدنه خودرو، و سر آن را به وایر وصل کنید، در لحظه استارت زدن، جرقه بین الکترودهای شمع را باید بتوانید ببینید. بسیار احتیاط کنید، ولتاژ برق شمع بالاست. اگر جرقه را دیدید، خرابی کوئل و قطع بودن اتصالات آن نیز منتفی است. ولی اگر جرقه ای ندیدید، اتصالات کوئل و وایر را چک کنید. اگر همه اتصالات درست باشند، ممکن است سنسور موقعیت موتور، و یا ECU، کامپیوتر مرکزی ماشین خراب شده باشند.

۳-نرسیدن هوا و یا درست نبودن ترکیب هوا و بنزین در موتور و کمپرس نشدن به موقع برای احتراق :

کیپ شدن لوله ورودی هوا ، نشت بنزین از انژکتور ، خراب شدن سنسور دمای آب موتور،خراب شدن سنسور فشار هوای ورودی ، خرابی سوپاپها و فرار کمپرس از سر پیستون ، تنظیم نبودن تایم ، باز و بسته شدن بی موقع سوپاپ ها .

برای اینکه موتور خودرو روشن شود، هوا باید شرایط زیر را داشته باشد :

هوا به مقدار کافی به موتور برسد،
نسبت ترکیب هوا و بنزین در موتور درست باشد،

در زمان مناسب برای احتراق در موتور کمپرس شود.
ممکن است نرسیدن هوای کافی به محفظه احتراق، بدلیل گرفتگی لوله های هوای ورودی باشد. خرابی هر یک از سنسورهای دمای آب موتور و سنسور فشار هوای ورودی، نشتی سوزن انژکتور و غنی شدن بیش از حد سوخت نیز باعث روشن نشدن موتور ماشین می شوند. همچنین، نسبت نادرست هوا و بنزین در محفظه احتراق، خرابی سوپاپها، فرار کمپرس سر پیستون، تنظیم نبودن تایم موتور، باز و بسته شدن بی موقع سوپاپ ها نیز منجر به روشن نشدن موتور می شوند

نرسیدن هوا به موتور:
لوله خرطومی ورودی هوا به موتور را باز کنید، اگر مشکل حل شد، در نتیجه ورودی هوای موتور ایراد دارد.

سنسورهای دمای آب موتور، فشار هوای ورودی :
سنسور دمای آب موتور و سنسور فشار هوای ورودی از طریق دستگاه دیاگ تست می شوند.

نشت بنزین از انژکتور:
اگر انژکتور بنزین نشتی داشته باشد، وقتی مانیفولد هوا را باز می کنید، بوی تند بنزین را احساس خواهید کرد. البته احساس بوی بنزین از مانیفولد، دلیل قطعی برای نشت بنزین از انژکتور نیست.

خرابی سوپاپها و درست عمل نکردن آنها، نسبت نادرست بنزین و هوا در محفظه احتراق، تنظیم نبودن تایم موتور:
خرابی سوپاپ و تنظیم نبودن تایم، از نظر فنی پیچیده تر بوده و فقط توسط کارشناس تست می شوند.

۴- عدم شناسایی کد سوئیچ در خودروهای مجهز به کلید ایموبلایزر.. نرسیدن بنزین به موتور :

در خودروهای مجهز به کلید ایموبلایزر، عملکرد سوئیچ های ضد سرقت (ایموبلایزر) به این شکل است که یک کد را به ECU ارسال می کند و ECU تمام شرایط را برای روشن شدن خودرو آماده می کند. اگر این کد بدرستی شناسایی و برای ECU ارسال نشود، خودرو استارت می خورد ولی روشن نمی شود.

دیدگاه خود را بنویسید