بلامنازع شدن یکه‌تازی پراید در بازار پس از توقف خط تولید

پراید باوجود انتقادات زیادی که از آن می‌شود هم در داخل کشور خواهان دارد و هم در برخی کشورهای ‏همسایه مثل عراق و سوریه. فربد زاوه درباره پرطرفدار بودن پراید در عراق و سوریه می‌گوید: «پراید ارزان‌ترین ‏خودرو در کل جهان است. در هیچ کجای دنیا شما نمی‌توانید خودروی ٥ یا ٦‌هزار دلاری بخرید. بنابراین ‏طبیعی است که عراقی‌ها،‌ سوریه‌ای‌ها و حتی مردم جمهوری آذربایجان از خرید پراید استقبال ‏کنند. تا زمانی هم که پراید در این کشورها طرفدار داشته باشد، صادرات ادامه دارد.»‏

زاوه با اشاره به دلایل ناامن بودن پراید ادامه می‌دهد:

«در اینکه پراید خودرویی بی‌کیفیت و ناامن است شکی ‏نداریم، اما بخشی از آمار بالای تصادفات با این خودرو هم مربوط به خطای انسانی می‌شود. شما تا زمانی که ‏قوانین رانندگی را به درستی رعایت نکنید اگر سوار بنز هم شوید، تصادف می‌کنید.

ضمن اینکه بخشی از بالا ‏بودن آمار تصادفات با پراید هم طبیعی است چون درحال حاضر حدود ٧‌میلیون دستگاه پراید در خیابان‌ها ‏و جاده‌های شهر تردد می‌کند و وقتی یک خودرو به تنهایی آمار بالایی از ناوگان زمینی را به خود ‏اختصاص دهد کاملا مشخص است که بخش عمده‌ای از تصادفات هم با آن خودرو رخ می‌دهد.‏»

او ادامه می‌دهد:

«تصور می‌کنم بعد از توقف تولید پراید این نقش به خودروهای ٢٠٦ و ٤٠٥ منتقل و ‏بیشترین تصادفات به اسم این خودروها ثبت شود، چون بعد از پراید، این دو خودرو بخش عمده‌ای از بازار را ‏به خود اختصاص می‌دهند. البته اینکه ٢٤‌سال یک خودرو را تولید کنیم هم تأثیر زیادی روی بی‌کیفیتی آن ‏دارد ضمن اینکه با توجه به قیمت پراید نمی‌توان انتظار بیشتری از آن داشت.»

‏ زاوه تأکید می کند :

« قرار است تیبا جانشین پراید شود، درحالی‌که از تولید تیبا هم ١٠‌سال گذشته و احتمالا تا ١٠‌سال دیگر میهمان ما ‏خواهد بود. با وجود این، اگر سیاست‌گذاران تولید خودرو همچنان بخواهند خودروی ٥‌هزار دلاری تولید کنند، ‏نمی‌توانند خودروی باکیفیت‌تری به بازار عرضه کنند چون با این قیمت نمی‌شود خودروی امنی ساخت که ‏اگر می‌شد چینی‌ها با توجه به توانایی بالایی که در تکنولوژی ساخت خودرو دارند، تاکنون این کار را انجام ‏داده بودند بنابراین بعید است که محصول جانشین پراید خودروی باکیفیت‌تری نسبت به خود آن باشد.»‏

دیدگاه خود را بنویسید